
Kalendarz szczepień kotów
I szczepienie ( 8-10 tydzień):
● panleukopenia
● herpeswiroza
● kalciwiroza
II szczepienie (12-14 tydzień):
● panleukopenia
● herpeswiroza
● kalciwiroza
SZCZEPIENIE PRZYPOMINAJĄCE – po 12 miesiącach
Jeżeli kot będzie wychodził, to warto zaszczepić go również przeciwko wściekliźnie i białaczce. Szczepienie przeciw chlamydiozie wskazane jest u kotów z grupy podwyższonego ryzyka (zwierzęta o nieznanym pochodzeniu, żyjące w dużych skupiskach oraz zwierzęta wychodzące).
Terminarz szczepień szczeniaka - szczepienia obowiązkowe i podstawowe
Harmonogram szczepień szczeniaka różni się od kalendarza psa dorosłego. WSAVA zaleca, by pierwsze szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym wykonać najwcześniej w wieku 6 tygodni, a najpóźniej w wieku 9 tygodni. Z kolei zgodnie z najnowszymi zaleceniami, ostatnia szczepionka z serii powinna być podana po ukończeniu 16 tygodni.
Kalendarz szczepień dodatkowych
Oprócz szczepień zalecanych istnieje również lista szczepień dodatkowych. W takim wypadku decyzję o zastosowaniu dodatkowej ochrony podejmuje właściciel wraz z prowadzącym lekarzem weterynarii, po zapoznaniu się ze wskazaniami. Do szczepień dodatkowych zalicza się: leptospirozę, boreliozę i kaszel kenelowy.
Kiedy szczepić psa przeciw wściekliźnie? Przepisy
W Polsce szczepienie psów przeciw wściekliźnie dokładnie regulują przepisy. Obowiązkowi temu podlegają wszystkie psy, bez żadnych wyjątków. Oznacza to, że przeciwwskazaniem do szczepienia nie jest żadna choroba, podeszły wiek ani nawet reakcja alergiczna na szczepionkę.
Obowiązek szczepienia psów przeciw wściekliźnie narzuca art. 25 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004. Zgodnie z przepisami właściciele psów są zobowiązani zaszczepić je przeciwko wściekliźnie w terminie do 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę 3 miesiąca życia, a następnie powtarzać szczepienie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Wytyczne te dotyczą wszystkich psów na terenie całego kraju. Oprócz szczepień zalecanych istnieje również lista szczepień dodatkowych. W takim wypadku decyzję o zastosowaniu dodatkowej ochrony podejmuje właściciel wraz z prowadzącym lekarzem weterynarii, po zapoznaniu się ze wskazaniami. Do szczepień dodatkowych zalicza się: leptospirozę, boreliozę i kaszel kenelowy.